Sraz parních stříkaček - Opočno 2016

OPOČENSKÉ NÁMĚSTÍ

PLNÉ HASIČSKÝCH PARNÍCH STŘÍKAČEK

Rok s rokem se sešel a i letos, tentokrát v sobotu 16.července 2016, se pořádal další Celorepublikový sraz a soutěž historických hasičských parních stříkaček v pořadí pátý. U příležitosti 140ti let od založení se hostitelské organizace ujal Sbor dobrovolných hasičů v Opočně. V krásném a příjemném prostředí opočenského náměstí a se sluncem nad hlavou se uspořádala soutěž mezi 8mi parními stříkačkami z hasičských sborů z Klatov, Kvítkovic, Netolic, Opočna, Roztok u Jilemnice, Semil, Svojanova a Uherského Brodu. Vzhledem k tomu, že jde o republikovou soutěž ojedinělou svojí technikou, bylo i o co bojovat. V každé ze čtyř disciplín se rozdělovalo jak bodové hodnocení do celkového hodnocení soutěže, tak i poháry za první tři místa. A jaké disciplíny si pořadatelé připravili? První byl zátop na čas do dosažení 5ti atmosfér páry, druhou nástřik terčů s obsahem 10ti litrů, třetí postupné sestříknutí barevných petlahví v určeném pořadí a poslední kdo nejdál destříkne.

Před zahájením celého srazu byla každá parní stříkačka samostatně přivezena na opočenské náměstí buď v koněspřežném zápřahu a nebo historickým traktorem. Všichni přítomní byli seznámeni jak s historií a parametry každé parničky, tak i o činnosti jednotlivých sborů.  Česká hymna zahájila celé slavnosti. V prvním vystoupení starosta SDH Opočno bratr Otto Ptáček po přivítání soutěžících, hostů i přítomných diváků všechny seznámil s programem dne. Každý sbor i oficiální host obdržel šerpu a Pamětní list na tuto událost. Následovala vystoupení hostů a předání vyznamenání a dalších upomínkových dárků pro opočenský sbor. Mezi hosty byli například zástupci republikového, krajského i okresního sdružení hasičů, zástupci města i kolegové z přidruženého sboru z polského Opočna. Mimochodem české pořadatelské Opočno má 3.500 obyvatel, to polské 26.

Vlastní soutěžní klání započalo o půl jedné výstřelem. Ten odstartoval první disciplínu v zátopu. Mezi jednotlivými disciplínami byla vždy přestávka, která byla vyplněna vstupy mladých opočenských hasičů, mažoretek nebo historické stříkačky z Přepeř. Každá disciplína měla své osobité kouzlo i tajemství jak kdo uspěje, komu se bude lépe dařit a ke komu se i více přikloní takové to štěstíčko. A na opočenském náměstí to štěstíčko bylo potřeba, protože trochu foukal protivítr a ten uměl některé favority postrčit do řad těch se slabším výkonem jako například v disciplíně kdo dál. Ale tak už to bývá a vlastně í tímto byla právě opočenská soutěž poměrně vyrovnaná. V 18 hodin pak následovalo celkové vyhodnocení. Šlo pochopitelně i o Putovní pohár, který získává vítězný sbor a má jej v držení následující rok do další soutěže. Letos celkové prvenství vybojovali a tím i držiteli Putovního poháru se stali sestry a bratři ze semilské jedničky, jejich umístění v jednotlivých disciplínách: 5, 1, 2 a 2. Druhou příčku obsadilo a to jen těsně hasičské družstvo z Klatov a třetí místo patřilo místnímu pořadatelskému sboru z Opočna. Všem, a to nejen vítězům, ale opravdu všem soutěžním družstvům, hostům a hlavně pořadatelům patří velké poděkování za celý sraz, který byl v duchu hasičského sportu a jejich fanoušků perfektně připraven a organizačně zajištěn.

A kam příští rok? Na začátku června 2017 se jede do Svojanova.

Ladislav Bruckner

místostarosta SDH Semily I.

6/4/2024–7/4/2024

Vlašim - hasičská všstrannost a brannost